Zobacz inne artykuły

Pogoda jaka jest każdy widzi, z początkiem wakacji niestety nastąpiło jej pogorszenie. W czasie takich dni dzieciaki niestety dają w kość, najzwyczajniej się nudzą. Zamiast siedzieć przed telewizorem lub komputerem zaproponujmy im ciekawą rozrywkę. My na nudę mamy lekarstwo- gramy. Planszówki to rozrywka dla całej rodziny. Uczy zdrowej rywalizacji, kształtuje wyobraźnię, cieszy i zajmuje czas niejednokrotnie na kilka godzin. Wybrałam kilka z naszych ulubionych, które wciągają i się nie nudzą. Przecież na Zaspie nie można się nudzić.

 

 

  1. DiXit – Mój faworyt. towarzyska gra karciana w skojarzenia. W każdej rundzie jedna osoba jest bajarzem, wybiera jedną ze swoich kart, wymyśla do niej skojarzenie. Reszta graczy dokłada ze swoich kart karty które ich zdaniem nawiązują do skojarzenia bajarza. Następnie następuje mieszanie kart i odwrócenie. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, która karta jest kartą bajarza. Gra bardzo wciągająca, bardzo pobudza wyobraźnię. W czasie grania w nią wszyscy dobrze się bawią i wciągają. Prócz zestawu startowego można dokupić do niej dodatkowe karty. Chociaż za każdym razem odkrywamy grę zupełnie na nowo. Im więcej graczy tym ciekawiej.

 

 

2. 5 Sekund – My mamy wersje Junior. Nie oznacza to jednak, że dorosły rozłoży tą grę na łopatki. Losujemy kartę pytanie i naszym zadaniem jest wymienić rzeczy wskazane na karcie. Ale uwaga czas leci- mamy na to 5 sekund. Wbrew pozorom nie jest to łatwe nagle przypomnieć sobie 3 gwiazdy hip hopu. Dużo zabawy dla każdego.

 

 

3. Dobble – gra na spostrzegawczość. Jej zaletą jest poręczność, małe pudełko można wszędzie zabrać. Na środku stołu kładziemy 1 kartę, resztę rozdajemy między graczy. Następnie jednocześnie wszyscy gracze wyciągają po jednej karcie i szukają takiego samego elementu z kartą ze środka. Kto pierwszy ten lepszy. Z doświadczenia powiem tylko, że im młodszy gracz tym lepiej mu idzie.

 

 

4. Kolejka – jak tylko pojawiła się w sklepie, musiałam ja mieć, wzorowana na kolejkowych przepychankach rodem z PRL kiedy to towar w sklepie był niedostępny, a kolejka pod nim czekała godzinami. Celem gry jest uzbieranie konkretnych przedmiotów aby zorganizować np. przyjęcie Komunijne. Tutaj mamy przykład rywalizacji i kombinowania. Dodatkowo do gry ukazał się dodatek – Ogonek. Dużo śmiechu, a najstarsi górale chętnie powspominają „stare dobre czasy”.

 

 

5. Monopoly – każdy zna, i pewnie każdy chociaż raz grał. Kiedyś była to Fortuna, potem Eurobussines. Pierwsze pieniądze, poważne zakupy, nieruchomości. Pamiętam jak za dzieciaka grałam godzinami, te emocje i każdy zawsze chciał być bankierem. I nadal może nim zostać.

 

 

6. Carcassonne – strategiczna gra planszowa. Plansze układamy sami, z kwadratowych kafelków budujemy miasta, drogi, łąki, klasztory. Stawiamy swoich chłopów, mnichów i rycerzy. Grę można rozszerzać również o dodatki. Tutaj rozgrywka nie trwa jakoś szczególnie długo.  Gramy do ostatniego kafelka a wygrywa  gracz z największa ilością punktów. 8 latek już sobie z nią doskonale poradził.

 

 

7. 50 Gier – oferowany przez Trefla, gry tradycyjne, warcaby, szachy, chińczyk, młynek, gry karciane. Gdy brak nam pomysłu tutaj na pewno go znajdziemy.

 

 

8. Hit the hat – kolejna gra na spostrzegawczość, rzucamy kostkami i szukamy kapelusza który opisują kostki. Łapiemy go specjalna przyssawką. Gra dla młodszych pociech, na pewno ucieszy.

 

 

9. Billy – to również propozycja dla dzieci. Układamy tamę, sadzamy bobra a potem wyciągamy belki tak żeby bóbr nie spadł. Gdy choć trochę go poruszymy od razu zaczyna krzyczeć i wtedy nie zabieramy swojej belki. Bóbr Billy to sympatyczne zwierze, po rozgrywce dzieciaki również lubią się bawić, i układać różne rzeczy z belek.

 

 

10. Inspektor Pytanko – nasza wersja popularnej gry „Zgadnij kto to”. Losujemy postać a przeciwnik zadając pytania eliminuje kolejne osoby. Wygrywa te, kto pierwszy odgadnie jaką postać wylosowała druga osoba. Można grać aż do wyczerpania postaci, diabeł tkwi w odpowiednio zadanym pytaniu, które pozwoli wyeliminować jak najwięcej postaci. Idealna zarówno dla tych mniejszych jak i starszaków.

 

Gdy już się nagramy i wyjdzie słońce, albo chociaż przestanie padać korzystajmy ze świeżego powietrza. Można pojeździć na rowerze, pobawić się w chowanego, pograć w piłkę na jednym z boisk, place zabaw czekają,  a  można też porzucać sobie piłką do rzepów.

 

Udanej zabawy !!!

 

 

Gramy w gry planszowe

02 lipca 2018

Skontaktuj się z nami

kontakt@zaspa-online.pl

Lorem ipsum dolor

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In facilisis lorem commodo, tincidunt tortor luctus, porttitor neque. Fusce nisl massa, lobortis at diam vel

Skontaktuj się z nami

mail: kontakt@kontakt.pl

tel. 601 234 567 

Ul. Uliczna 25

Warszawa 02-200

ZASPA-online